
ETFE fóliás fújt párna rendszerek
Extra megjelenés, formagazdagság, magas fény áteresztés, hosszú élettartam jellemzi az ETFE fóliából készült fújt tető és homlokzati borításokat.
Feszített membrán szerkezetek közül magas fényigényű terek, épületek lefedésénél egyre gyakrabban alkalmazzák az üveg kiváltására szolgáló ETFE fóliából készült egy rétegű vagy többhéjú, fújt párnarendszereket. Ennél a termékcsoportnál a fújt rendszerek alkalmazása elterjedtebb, hiszen ezzel a kialakítással a lefedett tető vagy akár homlokzati épületrész energetikai tulajdonságai jelentősen javíthatók: a rétegek közti légkamra vastagságával a hőszigetelő, hőelnyelő értékek könnyen és biztonságosan szabályozhatók akár nyári, akár téli üzemmódban.
Energetikai szempontból fontos tulajdonság a fólia rétegek ezüst pigmenttel történő nyomtatása is. Az ezüst pigment a Nap sugarait visszaveri, így a zárt rendszerbe jelentősen kevesebb hő jut be. A fóliarétegek nyomtatásának, és a légkamrák vastagságának együttes szabályozásával a különböző benapozási szögek is jól kezelhetők, azaz az árnyékoló-hővisszaverő hatás a napszaknak megfelelően állítható.
Az ETFE fólia egy hordozó szövet nélküli etilén-tetrafluor-etilén polimer anyag, mely a környezeti szennyeződéseket jól tűri, a fóliát alkotó műanyag szemcsék UV sugárzásnak, legtöbb kémiai vegyületnek jól ellenállnak, így az anyag csak nagyon lassan tud elöregedni. Sima felületének köszönhetően a por, kosz, egyéb szennyeződés nem tapad meg a felületén, így az eső könnyedén letisztítja az ETFE felületeket.
Fényáteresztése nagyon jó, ezért az ETFE fóliapárnával lefedett területek alatt a természetes fény hatásai jól érvényesülnek, kevesebb mesterséges megvilágítás szükséges.
ETFE fóliapárna rendszereket gyakran alkalmazzák állat- vagy növénykertek lefedésénél, mert az UV sugarakat átengedik, így biztosítják a megfelelő életteret a növények és állatok számára. Fedett fürdőknél a természetes barnulást a membrántetőn átjutó napsugárzás télen is lehetővé teszi.
Csakúgy, mint a más membrán vagy könnyűszerkezetes fedéshez használt anyagok esetén, az ETFE fóliás rendszereknél is működik a fénytechnikai lehetőségek változatos kihasználása.
Könnyű súlya miatt az üvegfelületek kiváltására is használható, a tartószerkezet ezáltal karcsúbbá tehető.
ETFE FÓLIAPÁRNÁS RENDSZEREK ELŐNYEI
- Könnyű önsúly, könnyített tartószerkezet
- Épületek energetikai szabályozásakor sokoldalúan alkalmazható
- Jó akusztikai hatást biztosít
- UV-nak jól ellenáll, viszont átengedi az UV sugarakat
- Öntisztuló felület
- Látványeffektek
- Kiváló hőszigetelési értékek: 1 réteg: 5,7 W/m2K*, 3 réteg: 2,94 W/m2K*, 5 réteg: 1,18 W/m2K* (* tájékoztató adat, mely projektenként változik!)
ALAPANYAG
Hordozó szövet nélküli ETFE (etilén-tetrafluor-etilén) fluorpolimerek családjába tartozó extrudált fólia; 80-500 mikron vastagságú anyag; 85-95 %-ban fényáteresztő; -200 C- + 150 C közötti hőmérsékleti tartomány között mechanikai tulajdonságai nem változnak; tűzvédelmi besorolása B-s1-d0.
SZERKEZET ÉS FORMÁK
ETFE fóliás fújt rendszereknél is szükséges az alap tartószerkezetre az ún. másodlagos tartók felhelyezése, melyre a fóliapárnák rögzítésére használt speciális alumínium kédersín rögzíthető csavaros kapcsolatokkal. A fóliapárna keresztmetszetét, a párna magasságát a rétegek száma és a rétegek közti levegő mennyisége határozza meg. Az egyes párna elemek alakja viszont lehet háromszög, négyszög, hatszög, nyolcszög alakú, az elsődleges acéltartók geometriájától függően. Általában 4-6 m fesztávig a fóliapárnák alátámasztás nélkül is jól működnek, de amennyiben szükséges, úgy drótkötél alátámasztás beépítését kell alkalmazni olyan helyeken ahol a párnáknak hosszabb ideig hó vagy szél terheket kell elviselniük.
A kültéren elhelyezett légkezelőből légtechnikai vezetékrendszeren keresztül a párnák egyenkénti megtáplálása folyamatosan biztosítható. A levegőellátást a kültéri automata szabályozóval, párátlanítóval ellátott légkezelő biztosítja.
TECHNOLÓGIÁK
ETFE fóliából készített egy héjú vagy akár fújt rendszerek gyártási folyamata hasonló a többi alapanyagból készült termék gyártási folyamatához, de az alkalmazott hegesztési eljárás eltér a szokásostól.
Szabászat megkezdése előtt az alapanyag teszt protokollokat és a tesztek kiértékelését kell adaptálni az adott projektre, szabászat során az anyag kezelése, a szabás módja (kézi vagy PC vezérelt automata szabászgépen történő), a kompenzációs értékek meghatározásának módja eltérő. Az egyes párnarétegek külön, alakra szabva készülnek, mert így biztosítható a rétegek összehegesztése utáni tervezett párnageometria.
A különböző méretű szabott elemek összeállítása ún. hegesztési varratokkal történik kontakt hegesztési eljárással, a két fóliaréteg tartós kötésével, köztes anyag alkalmazása nélkül. Ebben a munkafázisban kerül kialakításra a párna rögzítéshez szükséges kéderes perem, illetve légellátáshoz szükséges speciális szelep. A köztes rétegek perforálásával a kamrák közti légáramlás szabályozható.
A gyártás utolsó fázisában, azaz a hajtogatási és csomagolási szakaszban a fóliapárnák hajtogatása és csomagolása a helyszíni szerelési sorrendnek és technológiának megfelelően történik. A párnákat általában hajtogatás nélkül vagy papírdudára tekerve, nem egymásra halmozva kell szállítani.
SZOLGÁLTATÁSOK
ETFE fóliapárna rendszerek gyártásával kapcsolatban Graboplan az alábbi szolgáltatásokat nyújtja:
TANÁCSADÁS, KÖZREMŰKÖDÉS A TERVEZÉSBEN
Tapasztalt mérnökeink, gyártó szakembereink tanácsai által már az előtervezési szakaszban figyelembe vehetők az ETFE fóliapárna rendszer szerkezeti, rögzítési és légellátási/gépészeti követelményei.
KONCEPCIÓ KIDOLGOZÁSA, FORMA KERESÉS
3D formakereső analízissel, a helyi adottságok – szerkezet, rögzítés, meteorológiai terhek, rétegek száma – figyelembe vételével az ideális párnaforma kidolgozása.
Makett készítés: A koncepció véglegesítése előtt lehetőség van életnagyságú minta elkészítésére, az esetleges tervezési hibák, gyakorlatban nem működő műszaki megoldások kiküszöbölésére.
ANYAGVÁLASZTÁS, RÖGZÍTÉSI MÓD MEGHATÁROZÁSA, LÉGELLÁTÓ RENDSZER
Az elő statikai számítások alapján, és az alapanyag tesztek kiértékelése után meghatározható a teherhordó és a köztes rétegek anyag erőssége, minősége, fajtája. Az anyag és az elsődleges tartó típusa alapján, szintén elő statikai számításokra alapozva véglegesíthető a rögzítés kialakítása, erőssége.
A légellátáshoz szükséges légkezelő rendszer méretezése is ebben a fázisban történik.
KÖLTSÉGVETÉS ÖSSZEÁLLÍTÁSA
A fólia erősségek maghatározásával, a rögzítési mód és a légellátó rendszer méretezése után összeállítható az adott projekt tető vagy homlokzati fedésének költségvetése.
ENGEDÉLYEZÉSI ELJÁRÁSHOZ ADATSZOLGÁLTATÁS
Az építési engedélyeztetési tervdokumentációhoz szükséges rajzokat, erőtani adatszolgáltatásokat, előterveket megállapodás alapján elkészítjük.
GYÁRTMÁNYTERVEK ELKÉSZÍTÉSE
A gyártást mind a fóliapárna vonatkozásában, mind pedig a rögzítés esetében, kidolgozott, megrendelő által jóváhagyott tervek alapján készítjük.
GYÁRTÁSI ÉS SZERELÉSI KONCEPCIÓ KIDOLGOZÁSA
Az anyagválasztással párhuzamosan elkezdődik a gyártástechnológiai és szerelési koncepció kidolgozása, ami többek között magába foglalja a gyártás megkezdése előtti, közbeni és utólagos tesztek elvégzését, a termékellenőrzési folyamatok meghatározását, a gyártásközi és végellenőrzéseket, a gyártástechnológia, hegesztési eljárás meghatározását, hajtogatási és csomagolási koncepciót, valamint a helyszíni szerelés ember – és gépigényét, a megfelelő szerelési technológia kidolgozását.
GYÁRTÁS
Projekt méretéhez és műszaki igényeihez igazított technológia és gyártási kapacitás a legkorszerűbb gépparkkal: CAD/CAM számítógép vezérelt plotter géppel történik az egyes ETFE elemek szabása, majd az összeállítás, az egyes elemek közti tartós kötés pedig speciális ETFE fólia hegesztésére kifejlesztett hegesztőgépekkel történik.
SZÁLLÍTÁS
Igény szerint a világ bármely pontjára eljuttatjuk a megrendelt terméket, akár közúti, akár légi, akár tengeri úton.
HELYSZÍNI SZERELÉS
Tapasztalt szerelő csapatunk a világ bármely országában elvégzi az általunk gyártott feszített membránok szerelését, Graboplan projekt vezetők irányítása alatt: szerelőink IRATA bizonyítvánnyal, magasban történő munkavégzési alkalmassággal, gépkezelői jogosultsággal, egyéni védőfelszereléssel, valamint speciális szerelési segédeszközökkel rendelkeznek.
ÁTADÁSI DOKUMENTÁCIÓ KÉSZÍTÉSE
Megvalósulási rajzok, beépített anyagok specifikációja, műszaki adatlapok, teljesítménynyilatkozatok összeállítása, kiegészítve a termékre vonatkozó Kezelési-karbantartási utasítással.